Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Podstawową zasadą jest CZYSZCENIE I DEZYNFEKCJA soczewek po każdym ich zdjęciu. Brak dezynfekcji może doprowadzić do powikłań spowodowanych rozwijającymi się na powierzchni drobnoustrojami.

Osady odkładające się na powierzchni soczewki mogą powodować duży dyskomfort podczas noszenia soczewek i zwiększać ryzyko infekcji oczu. Do pielęgnacji soczewek kontaktowych stosuje się odpowiednie płyny. Do najpopularniejszych należą płyny wielofunkcyjne, za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki. JAK i KIEDY to robić? Soczewki kontaktowe, które zamierzamy ponownie założyć najlepiej jest czyścić i dezynfekować ZARAZ PO ich zdjęciu.

Metoda polega na umieszczeniu soczewki na czystej i suchej dłoni jednej ręki, zaaplikowaniu kilku kropel płynu do czyszczenia i delikatnym pocieraniu przedniej i tylnej powierzchni soczewki.

Soczewka powinna zostać dokładnie opłukana płynem i umieszczona w pojemniczku na soczewki. Wypełniamy płynem każdy z dwóch pojemniczków na soczewki, następnie zamykamy i pozostawiamy w nim soczewki na czas jaki został wskazany w ulotce dołączonej do opakowania.

Pojemniczek ten powiniem być codziennie opróżniany ze znajdującego się w nim płynu, warto równiez przepłukać go świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić do wyschnięcia.